Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se - Registruj se]
Idi Na Dno
pretrazivac 
samo po forum.nacionalnaklasa.net
po celom srpskom web-u
Popusti za clanove Kako postati clan?
Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene  
Autor/ka: Naslov: Restauracija Fiće 750 1973 god.

Libero

Apsolutni početnik
*

Registrovan/a: 16-11-2010
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: Bez raspoloženja

[*] napisana 20-11-2016 u 15:55
Restauracija Fiće 750 1973 god.

Da počnem...
Kao u naslovu, radi se o klasičnom Fići (belom) kog želim da utegnem i sredim u 100% fabričkom stanju.
Auto je u mom vlasništvu u krugu porodice od prvog kilometra. Trenutno na satu ima 65000 km. Auto je i limarjski u zavidnom nivou (sve fabrika), motor je isto dobar. Menjač i ostale komponente su mu isto ok.

Šta bih radio:

1. Želim da ga ofarbam celog, pošto je dugo stajao u zatvorenom, nekih 5 godina. Da isparavim ulegnuće na krovu koju su mu majstori naneli tokom nepažnje kad su ostavili neke teže stvari na sredini krova.

Farbanje podrazumeva:
- rastavljanje auta da ostane samo školjka i priprema istog
- ako ima nešto da se popravi na limu i zavari
- profesionalno farbanje (komora, najsavremenija tehnika)
- farba se u belu boju (mislim da je acryl boja)

2. Eksterijer

Fali mi jedna ratkapna, ukrali mi na parkingu. Tako da bih nju trebao da kupim. Isto bih tražio original migavce, pošto je jedan svetliji.
To je što mu fali od delova spolja.
Što se tiče eksterijera uradio bih sledeće:

- Profesionalno niklovanje svih hromiranih detalja na autu. I što je sad na njemu da se ponovo pređe.
- sve gume bih promenio spolja. (dihtunzi vrata, stakala i sl) ako bih našao nove fabričke da kupim

3. Podvožje

- Zamenio sve četiri gume
- Uradio kočnice za svaki slučaj komplet
- Ogibljenje mislim da je ok, ali proverio bih i to pa ako nešto treba

4. Motor i mehanika

To mi je trenutno najveća muka.

Motor je generalno dobar, samo što nije paljen par godina, pa ne znam šta i kako će to da bude. Jel ću morati da ga otvaram "osvežavam" i sl?

što se mehanike tiče:

- treba bobina da se sredi, ne puni struju kako treba.
- Karburator da se zameni verovatno
- preventivno zamenio sve tečnosti pošto su dugo stajale
- akumulator da se zameni
- eventualno instalacija da se pročešlja

Enterijer:

ima onaj bordo enterijer (de luxe), uglavnom je svuda dobar, utegao bih ga kolko može pošto je u dobrom stanju, samo treba da se osveži lepo.

E sad....

Novac je ovde trenutno ne bitan, pošto planiram da radim redom sve pa kolko kad budem imao i mogao tolko ću da uradim.
Treba mi majstor koji može ovo sve da iznese kako sam zamislio, pa takvog i tražim, isto tako ko bi mogao oko delova da mi pomogne.
Iskreno sam potpuno van ove priče.

Zamolio bih da mi pomognete i da utegnemo još jednog fiću kao u dobra stara vremena. Hvala unapred!
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku Ovaj korisnik ima MSN Messenger

gici1

Klub 1000+

Registrovan/a: 28-8-2012
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: agonija

[*] napisana 20-11-2016 u 16:54

stavi neku sliku... :ok:
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku

Libero

Apsolutni početnik
*

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 20-11-2016 u 17:39

Trenutno nemam ni jednu sliku kod sebe.
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku Ovaj korisnik ima MSN Messenger

zac

Profy šofer

Registrovan/a: 19-10-2013
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: fenomenomenalno

[*] napisana 20-11-2016 u 17:49

Karburator ne moras da menjas, to samo ga treba restaurirati..ja se inace time bavim...
Imam trenutno jedan Weber sredjen..i nov...nije na autu bio duze od mozda 3-4 meseca...skinut i ostavljen...Kupljen je 1981 i vozen par meseci, od tada nije u funkciji...znaci nov original iz tog vremena.

https://www.kupindo.com/Automehanika/17125601_Karburator-Weber-28-ICP-3-Fica-KAO-NOV

Imam i staklo zmigavca, prednjeg...Novo..Saturnus.

https://www.kupindo.com/Signalizacija/16080013_Staklo-prednjeg-zmigavca-za-Zastavu-750-Saturnus-NOVO

Imam nove farove, stopaljku, kvake i jos nekih delova..pogledaj sve moje predmete... moze i korekcija cene van kupinda nec ovde na forumu preko PP..

Pozdrav.

gigi

Deda-Mraz superadministrator

Registrovan/a: 31-3-2006
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: Tja-pih...

[*] napisana 21-11-2016 u 00:23

Jedno pitanje,da li si se do sada upuštao u bilo kakve radove na kolima?

http://i59.tinypic.com/1zmco49.jpg

Libero

Apsolutni početnik
*

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 21-11-2016 u 00:49

Teško da ću pre Nove godine bilo šta početi. Tako da planiram taj period da iskoristim malo za informisanje.

Lično restaurirao ceo auto ne. Što?

gigi

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 21-11-2016 u 08:06

Pitanje je bilo,u bilo kakve radove oko automobila (da budem direktniji,vadio motor,menjao, paknove,menjao ležajeve na točkovima......i slično.

Pitanje je usledilo kao posledica tvog pitanja.Majstora koji će ti sve ovo uraditi nećeš naći pogotovo ne kvalitetno,limar, farbar, mehaničar, tapetar u jednoj ličnosti u Srbiji ne postoji a da sve radnje radi dobro i kvalitetno a pogotovo ne u etapama,kaqko diktiraju finansije.

Drugo,nivo sredjivanja koji želiš je veoma bitan da kažeš jer to diktira kvalitet majstora i na kraju cenu usluge koja u zavisnosti od kategorije radova može biti 4-5 puta viša.

Dakle, mnogo je bitnije da se zna da li je farbanje za 200€ ili 1000...da ne nabrajam dalje.Rasklapanje auta sa sobom nosi uočavanje ne planiranih radova i zamena delova pogotovo što se pojavljuje bezbroj poszicija koje kada se demontiraju konstatuje se da je bolje odmah zameniti nego sve to vratiti na auto pa posle u prvih 1000-2000 predjenih kilometara opet demontirati i menjati. Pogotovu što vozilo staro kao što je pomenuti fića je potencionalno veoma pun takvih pozicija.

Ima tu još šta da se napiše ali odužilo bi se...

Libero

Apsolutni početnik
*

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 22-11-2016 u 19:33

Lepo si ovo sročio.
Naravno nisam planirao kod Mike iza garaže da radim auto sa kanapom i čekićem samo.
Kao što sam napisao. Prvo i osnovno mi je da rastavim auto.
Da se pripremi za farbanje. Da se lepo zaštiti i sl. Posle polako da se sve
vraća na njega.
Što se tiče farbanja. Mislim auto je auto. Bela jeste nezahvalna.
Ali je prednost što bi se ovde farbao ceo auto.
Ako znate neku dobru komoru u BG koja bi htela da radi ovaj projekat može preporuka. Sad nešto napamet da se priča i ne vredi dok se auto ne pregleda. Svestan sam da će tu biti sigurno neprdedviđenih troškova i sitnica.
Koliko uopšte košta farbanje Fiće u komori?

dserbia

Klub 1000+

Registrovan/a: 29-4-2005
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: tutto va bene

[*] napisana 22-11-2016 u 20:50

Kvalitetno ( a ne mora uvek I da bude ) u Bg-u tesko da ce biti ispod 1000 eura. Ne zato sto je velika povrsina vec zato sto retko ko hoce da se bakce sa njim. Ovo vazi I za sve ostalo...
Gigi je u pravu, treba dobro pripremiti celu pricu, pre svega u nalazenju kvalitetnog limara I farbara. Sklapanje je kasnije '' slatka muka '' ali I skupa ukoliko sve neophodno ide novo!
Idealno bi bilo kada bi ga sam sklapao, tada bi sve islo brze a ustedeo bi I na takvim troskovima, naravno poznavanje Fice je prilicno neophodno.

Libero

Apsolutni početnik
*

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 22-11-2016 u 21:38

Što se tiče sklapanja, imam prostor gde mi je sad i volim i sam da čačkam,
već sam i skinuo dosta stvari sa njega. Nisam baš totalni lajk. Volim ja to onako iz hobija da radim.
Mislim ne vidim na osnovu čega bi koštalo 1000 evra ako mu oteram školju da mi prefarba? Pa nije to Bentley. nego jedna od najmanjih školjki koje postoje.

Ono što je meni bitno, to je da odem kod čoveka koji će to da uradi kao i da radi neki skup auto. Majstor koji se ponaša isto prema svakom autu.

To kontam da mi je u startu i najveći trošak. Zato mi je to i prioritet. Da posle mogu sam ili uz pomoć nekog, da ga sastavljam dalje i da rešavam dalje.

dserbia

Klub 1000+

Registrovan/a: 29-4-2005
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: tutto va bene

[*] napisana 22-11-2016 u 23:22

Da je Bentli nije ali da kvalitetno farbanje nazalost toliko kosta , pa kosta!!! Sve zavisi, naravno, koliku perfekciju trazis za to sto imas nameru da uradis!? Da li je to varijanta gde ces Ficu voziti samo po skupovima I biti '' detalj manijak '' ili je to prica gde ces imati Ficu za '' svrckanje ''. Licno ti zelim da ga sredis sto kvalitetnije za sto manje para, medjutim, kao neko ko se vec dobrih 16-17 godina prilicno zanima sa Ficama ( ukljucujuci I jednog Abarta ) mislim da ce to biti jako tesko. Zato I zelim da ti ukazem u sta se u stvari upustas, jer ono sto je kostalo 150 dinara za Ficu pre 5 godina, danas kosta 1500...

gigi

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 23-11-2016 u 18:58

Mislim da se naše priče razilaze.Ja hoću da vidim kog nivoa tj. kvaliteta hoćeš da bude sredjivanje.Ima farbanje za 100€ kao i 2000€.To važi za limariju, mehaniku i enterijer...

Najbolje je da nas po etapama,kako budeš napredovao izveštavaš ako je moguće sa što više fotografija.
Srećno !

Libero

Apsolutni početnik
*

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 23-11-2016 u 21:53

Naravno da ću dokumentovati. To je moj lični projekat koji želim da uradim. Moja profesija je sasvim nešto drugo. Ali jesam ljubitelj automobila i znam i ja tako po koju što se kaže.
Farbanje mi je na prvom mestu i od toga mi sve polazi, to hoću što bolje da se uradi. Nije mi problem ni da ga rastavim celog, da se adekvatno pripremi za farbanje.
Svestan sam da će to koštati i od toga ne bežim. ali isto tako sam svestan da je to samo jedan običan Fića i obična bela boja a ne Bentley sa 50 nijansi Sive i u to ne može ni jedan majstor da me ubedi da mora skuplje da bude farbanje.
Ne planiram za 15 dana da uradim auto. To ni nije onda restauracija iz ljubavi. Ovo radim prevashodno iz ljubavi prema tom autu i nekim uspomenama.
Da probam ponovo:

1. Treba mi dobar lakirer
2. Treba mi dobar limar
3. Treba mi majstor koji se stvarno razume u Fiće
4. Treba mi izvor gde mogu da kupim šta mi fali za njega i šta treba da se menja
5. Mislim i najteže, da nađem gde mogu da profesionalno hromiram detalje.

Za to mi je za početak potrebna pomoć. A čitava priča će biti slikovito dokumentovana.

gigi

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 24-11-2016 u 08:57

Želim ti puno strpljenja naročito za tačku 5.
Ako malo pregledaš forum, trebalo bi da rešiš problem pod brojem 4.
Za ostale tri tačke, samo puno sreće.

miki04

Profy šofer

Registrovan/a: 5-11-2011
Korisnik nije na vezi

[*] napisana 10-12-2016 u 17:26

Moj libero imam jedno pitanje za tebe koliko ti mislis da treba cirka novca da bude to sve gotovo znaci delovi , rad , i sve ostalo i onako iz ljubavi polako nakon 2-3 godine ??

zac

Profy šofer

Registrovan/a: 19-10-2013
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: fenomenomenalno

[*] napisana 10-12-2016 u 19:02

@Libero...Slazem se sa kolegama sto se tice farbanja..ali pazi, kazes komora...u pravu komoru se tera samo skoljka, bukvalno samo skoljka se odnese...znaci nema motora, menajca, trapaova, stakala, instalacije...jel da bi se boja ispekla kako to Bog zapoveda, kao u fabrici, mora da se pece u par faza..i to n atemperaturama od 85 pa do 110 *C

E kada to tako odradis, naravno sa kvalitetnom bojom i dobrim lakirerom..onda je to prava stvar....Posto Fica, kao auto koji uveliko izumire, zasluzuje pravu restauraciju...a to onda kosta...kao sto rekose kolege...od 1000 do 2000 e...samo sredjivanje skoljke..farbanje.

Konsultuj se sa nasim forumasem @Igor....on svog ficu detaljno sredjuje, bas kako to treba...sporo ali savrseno....

Idi Na Vrh